Stejná nehoda, diametrálně rozdílné následky

St 15.března 2017

Nakolik jsou starší modely automobilů (ne)bezpečné?

Vzrůstající nebezpečí usmrcení při dopravní nehodě ve vozidlech úměrně jejich stáří potvrzují i zahraniční zdroje. Evropská komise ve svém materiálu z února 2015 uvádí, že moderní vozidla oproti automobilům z poloviny devadesátých let snižují riziko usmrcení či těžkého zranění posádky při nehodě o minimálně 50 %. Švédská pojišťovací společnost Folksam uvádí, že oproti automobilům vyrobeným v první polovině osmdesátých let kleslo při cestování ve vozech vyrobených v posledních pěti letech

  • riziko těžkého zranění s trvalými následky posádky při DN o polovinu,
  • riziko usmrcení kleslo dokonce o 85 %.

Závěry byly učiněny na základě rozboru zhruba 178 000 nehod, ke kterým došlo ve Švédsku v letech 1994-2015 a při nichž bylo na 50 000 osob zraněno natolik vážně, že byl nutný zásah lékařské záchranné služby. Moderní kompaktní vozidla jsou zkrátka bezpečnější než jejich tělnatější předchůdci. „Nutno dodat, že moderní automobily jsou navíc vybavovány asistenčními systémy, jež mohou nehodu úplně odvrátit. Jejich bezpečnostní benefit je tak ve skutečnosti ještě vyšší,“ doplňuje Budský.

Jak si vedou jednotlivé modely

Švédská pojišťovací společnost dosud vyhodnotila schopnost 254 modelů automobilů ochránit při střetu posádku před vážnými zraněními s trvalými následky či dokonce smrtí. Rozdíly jsou značné, a to i u stejných modelů v závislosti na roku jejich výroby. Například bezpečnost automobilů dlouhodobě produkované modelové řady renomovaného výrobce vyrobených na začátku devadesátých let je dnes hodnocena jako výrazně podprůměrná, naopak auta od roku výroby 2012 dosahují špičkového hodnocení. Jak si vedly vybrané modely, najdete v příloze.

I starší model může při nehodě ochránit

Potenciál jednotlivých modelů ochránit cestující proti vážnému zranění při nehodě může být velmi rozdílný. Při výběru konkrétního modelu ojetého vozu je dobré přihlédnout i k tomu, jak byla hodnocena jeho bezpečnost podle metodiky NCAP. Např. při čelním střetu dvou vozidel jedoucích rychlostí 60 km/h, kdy jeden model byl jako nový hodnocen pěti hvězdičkami a druhý pouhými dvěma, je dopad na posádku naprosto odlišný. „Zatímco posádka nadprůměrně bezpečného automobilu má šanci vyváznout ze střetu s minimálními následky, posádka druhého vozu bude vážně a možná i smrtelně zraněna. Výběr konkrétního modelu auta může být v případě vážnější nehody volbou mezi smrtí či životem,“ upozorňuje Roman Budský.

Berme jen auta se známou minulostí

A jedna podstatná poznámka na závěr. Berme jen auto se známou minulostí. Nekvalitně opravená karoserie po větší havárii může znamenat pro cestující při další nehodě zvýšené riziko vážného zranění či smrti. To ostatně potvrzují i exaktní laboratorní zkoušky renomovaných zkušeben i výrobců automobilů.

^